Dla kogo jest Dell EMC SD-WAN by Vmware ?

• Firma / instytucja, która obecnie szuka dużych oszczędności ale bez starty prędkości.
• Firma / instytucja z oddziałami / biurami / placówkami handlowymi.
• Firma / instytucja, która ponosi duże koszty za dotychczasowe łącza / wsparcie / licencje / subskrypcje na rutery jakie obecnie wykorzystuje.
• Firma / instytucja, która realizuje połącznia WAN poprzez rutery i nie chce z nich rezygnować z uwagi na amortyzację ale już chce korzystać z możliwości SD-WAN.
• Firma / instytucja, która ponosi duże koszty za łącza WAN, ma problemy z połączeniami, łącze często traci komunikację, nie ma świadomości realnego wykorzystania łącza, chce bardzo wnikliwie posiadać informację typu - > kto wczoraj korzystał z FB lub zajął całe pasmo filmem Full HD o godz 13:45 ?
• Administrator chce posiadać możliwość bardzo szybkiej zmiany priorytetów na wykorzystanie łącza, spowodowane potrzeba biznesową.
• Firma / instytucja nie chce być ograniczona ani uzależniona od jednego operatora telekomunikacyjnego( MPLS ) ani też od konkretnego dostawcy internetu ( LTE, Broadband)

Zalety Dell EMC SD-Wan by Vmware

1. Wbudowana inteligencja rozwiązania Dell EMC SD-Wan posiada świadomość sieci i możliwość jej kształtowania już przez urządzenia Edge
( w każdym oddziale ) na podstawie charakterystyki pracy i wykorzystania łącz przez aplikacje.
2. Urządzenia w oddziałach mają informację o parametrach ścieżek, by już u źródła podjąć właściwą decyzję o trasowaniu ruchu.
3. Ruch jest natywnie szyfrowany.
4. Sieć SD-Wan jest tańsza w utrzymaniu i nie wymaga dedykowanych zasobów sprzętowych. Wdrożenie i zmiany w konfiguracji nie wymagają większego nakładu czasu i środków finansowych
5. Sieć jest złożona z urządzeń brzegowych, które budują na żądanie szyfrowane tunele w relacji oddział-oddział lub oddział-centrala.
6. Medium transportowym może być dowolna prywatna sieć operatora (MPLS) lub publiczna sieć Internet ( LTE, Broadband).
7. SD-WAN wspiera szerokie spektrum ok 3500 aplikacji. Oprogramowanie potrafi wykrywać aplikacje i stosować odpowiednią politykę trasowania, priorytetyzacji oraz reguł firewalla dla każdej z nich z osobna.
8. Rozwiązanie SD-WAN umożliwia jednoczesne wykorzystanie całości pasma nawet dla jednej aplikacji. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi przenoszenia ruchu per pakiet.

Koszty

Zastosowanie SD-WAN wprowadza oszczędności wynikające z:
✓ Kosztów łączy, którymi mogą być łącza internetowe/LTE zamiast MPLS VPN.
✓ Kosztów łączy z uwagi na to, że potrzebna jest mniejsza ilość pasma, jest ono efektywniej wykorzystane.
✓ Kosztów urządzeń brzegowych, dzięki możliwości agregacji funkcji routingu, tunelowania, firewalla firmy trzeciej w jednym urządzeniu.
✓ Kosztów operacyjnych, gdyż odpowiedzialność zarządzania siecią spoczywa na dostawcy.

SLA dla usług

1. Badane są metryki łącza poprzez wysyłanie próbników i możliwość analizy dla ponad 3500 aplikacji. W przypadku degradacji łącza transmisja może zostać przerzucona na łącze zapasowe.
2. Rozwiązanie posiada wbudowaną korekcję błędów oraz zarządzanie buforem dla ruchu głosowego, co szczególnie jest przydatne w przypadku transmisji poprzez sieć Internet. System zarządzania Quality of Service (QoS) dba o gwarancję pasma dla aplikacji z uwzględnieniem priorytetów. Polityka QoS jest egzekwowana na poziomie nie tylko urządzeń brzegowych, ale również bram u operatora telekomunikacyjnego. Ponadto dla ruchu głosowego jest możliwość duplikacji pakietów i wybrania właściwych po stronie odbiorczej. Umożliwia to przełączanie połączeń głosowych z łącza na łącze bez zrywania sesji.

Zarządzanie usługami

Zarządzanie jest bardzo proste ponieważ odbywa się z centralnej konsoli graficznej. Można szybko i skutecznie uruchamiać potrzebne polityki, kontrolować zużycie pasma, zabezpieczać całe środowiska oraz monitorować efektywność stosowanych ustawień i je stosownie modyfikować.

Diagnostyka

Diagnostyka jest intuicyjna i można ją wykonywać zdalnie lub lokalnie. Można zalogować się na urządzenie i sprawdzić wszystkie dostępne parametry, sprawdzić tablice routingu, dostępne bramy, łącza, aplikacje.

Monitoring usług

Monitorować można same aplikacje, które są rozpoznawane dla każdego z użytkowników z osobna. Rozwiązanie oferuje w czasie rzeczywistym monitoring połączeń, rozpoznawanie strat pakietów, opóźnień oraz zmiennych opóźnień. Dochodzą do tego narzędzia diagnostyczne połączeń głosowych z wyróżnieniem nawet poszczególnych połączeń.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo uzyskuje się poprzez szyfrowanie danych, separację interfejsu fizycznego od funkcji sterujących, separację zewnętrznego interfejsu fizycznego od tablicy routingu klienta, zastosowania wielu kontekstów routingu, wbudowany firewall L7 oraz rozpoznawanie aplikacji. Dzięki temu oprogramowanie działa na rzecz wskazanych danych. Można budować elastyczne polityki bezpieczeństwa per grupa użytkowników, zezwalać na użycie aplikacji np. Facebook tylko przez określoną grupę, zestawiać tunele szyfrowane pomiędzy lokalizacjami, zawijać ruch poprzez lokalizację centralną.